Горан Мисовски избран за претседател на НСДП

Актуелниот пратеник и потпретседател на Собранието, Горан Мисовски е избран за претседател на Нова социјалдемократска партија на денешниот петти конгрес на партијата. „Горан Мисовски е избран за претседател...

Дворски игри или партиски маркетинг: Трајковски се повлече од трката за лидер на НСДП

Организацискиот секретар на Нова социјалдемократска партија (НСДП), Кристијан Трајковски на денешниот Конгрес на кој партијата треба да избере наследник на Тито Петковски, не се самокандидираше како...

Продолжуваат бранувањата во партијата на Тито Петковски, обвинувања за притисоци и закани

„Изминатиов период, во Нова социјалдемократска партија (НСДП) се води битка за иднината на партијата. Дали ќе биде демократска, прогресивна сила на македонската политичка сцена или ќе...

Централниот одбор го предложи Мисовски за лидер на НСДП, Трајковски ќе се кандидира на конгресот

Централниот одбор на НСДП за единствен кандидат за претседател на петтиот конгрес на партијата го утврди Горан Мисовски,се наведува во партиското соопштение. Предлогот, како што се...

Потпретседателот на Собранието ги повикува пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на договор во Маврово

Горан Мисовски, потпретседател на Собранието ги повикува пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на средба викендов во Маврово на која, како што изјави за Нова, се очекува да...

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена

Одбележувањето на големиот државен празник 2 август - Денот на Републиката, Илинден годинава мина во услови на здравствени протоколи поради заштита од ширење на пандемијата од Ковид-19 и без традиционалните културно-уметнички програми и масовни народни собири. Од државниот врв, како и од политичките партии, пораки за реафирмација на вредностите на Илинден во 1903 година и од АСНОМ во 1944 година

На Џафери му треба одмор, делегацијата на Мечкин камен ќе ја предводи Мисовски

Делегацијата на Собранието по повод одбележувањето на националниот празник 2 август Денот на Републиката, на Мечкин камен во Крушево, ќе ја предводи потпретседателот на Собранието Горан...