Пандев доби нови газди на „Луиџи Ферарис“: Американски фонд ја купи Џенова

Американскиот инвестициски фонд „777 Partners“ за сума од 150 милиони евра стана нов сопственик најстариот италијански фудбалски клуб Џенова, во чии редови настапува Горан Пандев. Италијанските...

„Јохан Кројф“ арена денеска ќе еруптира од емоции: Пандев во последен настап за Македонија

Пишува: Сашко Ѓ. Димовски Македонија попладнево (18 ч.) го има последниот настап на Европското првенство во фудбал. Но, мечот против фаворизираната Холандија на „Јохан Кројф арена“...

Пандев: Ќе биде подобро за нас ако другите да нè гледаат како аутсајдери на ЕП

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев во интервју за австрискиот весник „Кроне“ порача дека на „црвено-жолтите“ би им одговарала улогата на аутсајдер на претстојното ЕП...

(Видео) Серија А: Гол на Пандев, рутина на Рома, минималец на Јуве

Реализација на капитенот на македонската репрезентација од 45. минута не беше доволна за бод(ови) на Џенова да излез од опасната зона на табелата. Рома славеше на „Луиџи Ферарис“ со 3:1 и ги остави домаќините на претпоследното место со само 14 бода. Јувентус во последниот меч од неделната програма ја совлада Парма со 2:1

Седми циклус за ЕП во фудбал: Македонија вечерва за Пандев, Пандев за Македонија

Премиерата е против Летонија на националната арена „Филип Втори“ со почеток во 20.45 часот. Пристапот останува непроменет како и формацијата во насока на единствена цел - континуитет од настапите од последните десетина натпревари вклучувајќи ги и доминантните во Лигата на нации. Но, и за победнички белег на јубилејниот 100. меч на капитенот во „црвено-жолтиот“ дрес колку што претходно одигра и Гоце Седлоски

Серија А: „Гранде“ Пандев со асистенција и гол за прв пораз на Јувентус (Видео)

Капитенот на македонската репрезентација мина еден час на клупата пред Чезаре Прандели да реши да го испрати на терен со надеж дека токму тој може да направи разлика. И ја направи. Во 72. минута му асистира на Стефано Стураро за 1:0, а во 81. минута со мајсторски удар и самиот се запиша во листата на стрелци за конечни 2:0 на „Луиџи Ферарис“ во Џенова

По 18 години стаж на Апенините: Горан Пандев стана Италијанец

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, речиси, цела кариера ја мина на Апенините со исклучок на сезоната 2000/01 во Беласица и на 2014/15 во Галатасарај и во сиот изминат период настапуваше за шест клуба - Интер, Лацио, Наполи и Џенова чиј член е во моментот и за време на првиот договор со „нерозѕурите“ беше позајмуван на Специја (2002/03) и на Анкона (2003/04)