(Видео) Стампедо на фестивал во Хјустон: Најмалку осум лица загинаа, повеќемина се повредени

Најмалку осум лица загинаа, а неколку се повредени на фестивалот „Астроворлд“ во Хјустон, во американската сојузна држава Тексас, соопштија локалните власти. Противпожарната служба се појави со...

НБА лига: Хјустон со рекордни 1.078 тројки во една сезона

„Ракетите“ до подвиг стигнаа во мечот со Портланд. Осум пати беа прецизни зад линијата 7,24 метри од 34 обиди и постигнаа за една повеќе од Голден Стејт во сезоната 2015/16 Хјустон загуби од Портланд, на гости, со 117:107 во меч по кој остварија извонреден подвиг. Џејмс Харден и компанија поставија нов рекорд во НБА лигата по бројот на погодени тројки во една сезона.

Шоу во НБА лигата: Харден со 53 коша, Вестбрук со најбрз трипл-дабл

Ѕвездата на Хјустон додаде и 17 асистенции и 16 скока во триумфот над Њујорк со 129:122, плејмејкерот на Оклахома, пак, забележа 17 коша, 14 асистентции и 12 скока против Л.А. Клиперс (114:88) за што му требаа 23,26 минути

НБА: Кливленд со најдобар старт од 2000 година

„Кавалирси“ ноќеска подобри од Хјустон со 128:120 за четврта победа во исто толкју одиграни мечеви во оваа сезона. Ирвинг лидер во победничката екипа со 32 коша, Харден кај поразената со 41 поен и 15 асистенции