СП во ракомет (ж): Норвешка како брз воз до финале

Актуелниот светски и олимписки првак во полуфиналето беше убедлив и против Холандија со 32:23 (полувреме 17:10) и во неделниот меч за титулата ќе игра со подобриот од вечерашната пресметка меѓу Шведска и Франција (20.45 ч.)

Белгија на СП 2018, Холандија е во игра, Франција се посрами (Видео)

Белгиските репрезентативци ја поразија Грција во Атина со 2:1 и на две кола до крај на циклусот го осигураа првото место во групата Х. Холандските фудбалери, пак, со 3:1 ја совладаа Бугарија за оживување на надежите дека можат до второто место во групата А што значи и бараж, „триколорите“ имаа фрустрирачка вечер во Тулуз против Луксембург - 0:0

Kвалификации за СП2018: Андора ја тресна Унгарија, рекорд на Снајдер

Фудбалските лилипутанци славеа со 1:0 на стадионот „Комунал“ во Ла Вела каде со истиот резултат беше совладана и Македонија во октомври во 2004 година, играчот за врска на Галатасарај со најмногу настапи (131) за Холандија

„Амстердам арена“ е минато: Ајакс во иднина на „Јохан Кројф арена“

Клубот го менува името на стадионот во чест на легендарниот холандски фудбалер кој за време на играчката кариера трипати освојуваше „Златна топка“, а како тренер ја предводеше Барселона со титула во Купот на европски шампиони

Селекторски кандидати: Гулит, Тен Кате и Шмид за клупата на Холандија

Гулит, според весникот „Де Телеграф“, котира највисоко за наследник на Дени Блинд кој доби отказ по поразот од Бугарија во квалификациите за СП 2018. Легендата на Милан својот последен тренерски ангажман го имаше во 2011 година во Терек Грозни