На аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид слетаа првите туристи од Холандија

Со чартер-лет на туроператорот „ТУИ“ денеска на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ од Ајндховен пристигнаа првите туристи од земјите на Бенелукс кои, организирано преку агенција, ќе...

Иновација: Холандија со најдолга соларна патека за велосипеди што произведува струја

Властите на холандската централна покраина Утрехт ја отворија, како што велат, „најдолгата соларна патека за велосипеди во светот“, поврзувајќи на тој начин одржлив извор на енергија...

Заев и холандскиот премиер Руте попладнево на фудбал на „Јохан Кројф“ арена

По средбата претпладнево со амбасадорката на Португалија во земјава, Марија Виржиња Пиња, премиерот Зоран Заев отпатува за Амстердам на покана на неговиот холандски колега, Марк Руте....

Холандија против Македонија на ЕП без втората „единица“: Силесен е позитивен на ковид-19

Голманот на Холандија, Јаспер Силесен ќе го пропушти Европското првенство, откако му е дијагностициран коронавирус, пренесува „Де Телеграф“. Холандскиот голман беше позитивен на ковид-19. Членот на...