Бугарија му пресуди: Дени Блинд доби отказ по враќањето од Софија

„Лалињата“, по поразот на „Васил Левски“, паднаа на четвртото место во групата А и се најдоа во неприлика повторно да останат без учество на големо фудбалско натпреварување по ЕП 2016. Оттука и експресната одлука на холандскиот фудбалски сојуз (КНВБ)

Фудбал: Италија со четворица дебитанти против Албанија и Холандија

За првпат во националниот тим се повикани Алекс Мерет (20), голман на второлигашот Спал, потоа дефанзивците на Аталанта и Интер, Леонардо Спинацола и Данило Д'Амбросио и играчот за врска на Интер, Роберо Галјардини

Холандија со контрамерка на одлуката на Трамп за абортусот

Холандија планира да воспостави прекуокеански фонд за абортусот како реакција на одлуката на новиот американски претседател Доналд Трамп со којашто го забрани финасирањето на меѓународоните организации кои ги информираат жените за нивното право на абортус

Ракомет (ж), ЕП 2016: Осмо финале за Норвешка, прво за Холандија

Норвежанките во најнеефикасното полуфинале во историјата на Европските првенства ја совладаа Франција со 20:16, Холанѓанките, пак, беа пподобри од Данска со 26:22. Романија ја порази Германија со 23:22 и го освои петтото место