Да не се повтори: Нагасаки одбележува 75 години од нападот со атомска бомба

Во јапонскиот град Нагасаки се одбележува 75 годишнина од американското нуклеарно бомбардирање во Втората светска војна. Градоначалникот на Нагасаки и преживеаните од тој трагичен настан апелираа...

Кинeски власти: Јапонски лек е ефикасен во борбата со коронавирусот

Акциите на „Фуџифилм Тојама Хемикал“, кои го развија фавипиравир, се зголемија по пофалбите од кинески службеник по клиничките испитувања. Пациентите кои биле третирани со лекот во Шенжен, станале негативни на вирусот по четири дена од позитивните тестови

Јапонија: Нови 44 случаи со корона-вирус на крузерот „Дајмонд принцес“

Со тоа бројот на заболени на бродот, на кој во карантин се наоѓаат околу од 3.700 патници и членови на екипажот, се зголеми на 218 лица од 713 лица колку што досега се вкупно тестирани, соопшти јапонското Министерство за здравство

Како Јапонија се справува со земјотресите?

Во Токио, град со стотици облакодери и масивна подземна железница, е формиран специјален Парк за превенција на катастрофи „Ринкаи“ од над 12 хектари, во кој треба да функционира седиштето на главното владино тело за справување со катастрофи, ако се случи земјотрес од таква магнитуда (над осум степени), уништувачки ураган или пожар