Ги усогласија позициите: Германската „семафор-коалиција“ е за легализација на канабисот

Потенцијалните партии во идната германска коалициска влада, Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Зелените и Либерално -демократската партија (ФДП), се согласуваат по прашањето за легализација на канабисот....

Спречен шверц на 38 килограми канабис од албанска на македонска територија

Албанската полиција заплени 38 килограми канабис, што од Подградец, Република Албанија преку водите на Охридско Езеро требало да бидат прошверувани во Северна Македонија. Акцијата следувала по...

Заев се сретна со директорот на „Егзит“, спортисти и потенцијални инвеститори за медицински канабис

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средби со директорот на најголемиот музички фестивал во нашиот регион „Егзит“, Душан Ковачевиќ и гости од Соединетите Американски Држави, спортистите во...

Работна група за канабис: Разгледани канадските искуства за медицинска и лична употреба

На третиот состанок на Работната група за канабис која се одржа денеска во Владата на Република Северна Македонија, на покана на членовите од Здружението на производителите...

Работна група за канабис: Дефинирани декриминализација, легализација и депенализација

Работна група за подготовка на измени и дополнувања на законодавството за декриминализација, легализација и искористување на медицинските, социјалните и економските придобивки на канабисот, вчера попладне во...