Кански филмски фестивал: Златната палма за “Без филтер“ или „Триаголник на тагата“ на Рубен Остлунд

Целото жири беше крајно шокирано од овој филм, призна претседателот на жирито, Винсент Линдон. Со Винсент Линдон, претседател на жирито, ги немавме лапсусите на минатогодишниот претседател...

Разговор со Марија Апчевска-Петровска режисерка на „Северен Пол“: Важно е да се покаже дека и женскиот род исто така ги поминува сите младешки бури како и машкиот

Студена атмосфера во која контрасно се случуваат страсни и интензивни превирања на женскиот и машкиот идентитет во раната фаза на адолесценција, снимен со голема посветеност и...

Филмот од официјaлната селекција во Кан, „Северен пол“ на Марија Апчевска , викендов на ИФФК „Браќа Манаки“

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот фестивал,...