Обвинителство: Одземените телефони и компјутери во „Рекет“ ќе се декриптираат

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека согласно утврдениот план презема истражни дејствија во насока на обезбедување на доказите и целосно...

Јовески за НОВА: Катица Јанева и Лиле Стефанова ќе бидат сослушани или испитани

„Сите инволвирани ќе бидат сослушани или распитани. Обвинителството постапува неселективно“ вели Јавниот обвинител Љубомир Јовески за НОВА. „Поради доверливоста на постапката однапред  не може да се...

Стефанова контра Јанева: Катица му го укина притворот и му го врати пасошот на Камчев

Оосмничените Јордан Камчев и Цветан Панделевски се обидоа да извршат влијание врз предистрага за Империја, користејќи го моето познанство со Ванчо Чифлиганец вели обвинителката од СЈО...

Интервју со Јанева: Предистражни постапки и за актуелни функционери

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, во интервју во„Ноќно студио“ со Борјан Јовановски изјави дека СЈО веќе има отворено предистражни постапки за функционери од сегашната власт. „Во моментов...

Министерството за правда повторно во Кривичен за АКМИС системот

Судијата Лазар Нанев е назначен за претседател на Комисијата, која беше формирана по препораките од Рајнхард Прибе за евентуално откривање на злоупотреби на информатичкиот систем кој дели предмети кај одредени судии

Како може да се изигра системот за распределба на предмети во судовите

Тимот на Катица Јанева веќе почнал со анализа на одземените податоци од службениот компјутер на екс претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, и на материјалите обезбедни...