Рускоска: Јанева ја избра страната на злото и уште е во филмот „Чарлиеви ангели“

Обвинителката потсети на денот кога сведокот Јордан Камчев (осомничен во ,,Империја”) го пријавил случајот во Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција и рече од тоа што го слушнала мислела дека е во некој лош сон. Следното рочиште е закажано за 1 јуни на кое завршни зборови треба да даде одбраната

Финале во случајот „Рекет“: Денеска рочиште за завршни зборови, па пресуда

Првообвинет е Бојан Јовановски - Боки 13, кој во обвинителниот акт се товари дека влијаел кај второобвинетата Катица Јанева, поранешна специјална обвинителка, за бизнисменот Јордан Камчев, осомничен во предметот „Империја”, да добие поблаги мерки во истражната постапка за што во обвинението се тврди дека земал 1,5 милиони евра. Судењето почна на 3 декември лани и уште на првото рочиште третообвинетиот Зоран Милески-Кичеец го призна делото и доби тригодишна затворска казна

Катица Јанева со приватна тужба кон Боки 13 за неовластено снимање

Ова е обелоденето на денешното рочиште за случајот „Рекет“ што продолжи со изнесување на докази на одбраната. Снимката била направена во домот на поранешната специјална обвинителка со мобилен телефон со пари на масичка пред неа

Милошоски со нова „бомба“ за лидерот на СДСМ, Заев вели ВМРО-ДПМНЕ се закопа

Според опозицијата, снимките покажуваат дека Заев договарал одлуки со Врховниот суд и бил во тесна и блиска соработка со Катица Јанева. Лидерот на СДСМ, пак, вели дека ВМРО-ДПМНЕ не успева да направи конструкција и тврди дека се борел предметите да добијат правна разрешница, нагласувајќи дека таа била загрозена, а за тоа се слуша и во објавениот разговор

Рустеми: Јанева побара да не го „замрзнам“ станот на Главчев во случајот „Поштенска Банка”

Јавниот обвинител на денешното рочиште за случајот „Рекет“ посочи дека поранешната шефица на СЈО се обратила до него со такво барање бидејќи „станот во Скопје бил веќе продаден на нејзина пријателка и дека со „замрзнувањето“ би се нанела штета на купувачот“

Стефанова го прошири фронтот: Покрај Јанева, на тапет и Савова, Маневски и Кацарска

„Ако сте лице кое има политичка и општествена моќ, ќе најдете начин преку вршители на функции во правосудниот систем да си ја олесните својата положба во кривичните постапки и преку преговори и договори да најдете начин да ја избегнете кривичната одговорност“, рече Стефанова на денешното рочиште за случајот „Рекет“

„Рекет“ одложен за 27 јануари, повторно не дојдоа адвокатите на Јанева

За судијката Васка Николовска-Масевска ваквото одложување е неприфатливо и реагираше до Катица Јанева дека може да продолжи и со некој од адвокатските канцеларии на нејзините бранители или во краен случај со бранител по службена должност

Одложена правда во 2019 година: Јанева од шефица на СЈО, до обвинета во „Рекет“

Јавноста во изминатата година слушна и за изначита за сите правни недоречености, слободни толкувања на правната материја и за „црни дупки“ во Законот за казнено право преку Т-случаите, кои годината ја почнаа во Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО), а ја завршија во Основното Јавно Обвинителство (ОЈО)

Случај „Рекет“: Јанева не побарала пари од Камчева, Бошковска не знаела оти е снимена кога донела 710.000 евра

Ана Камчева, во својство на сведок во случајот „Рекет“, посведочи дека парите што таа требало да му ги однесе на Јовановски, во сума од 350.000 евра, ѝ ги донела нејзината свекрва Ратка во несесер. Исказ како сведок даде и Мирјана Бошковска Мими, сметководителката на Орце Камчев. Тврдеше дека на трипати во декември 2018-та извадила околу 22 милиона денари, а потоа во февруари уште 38 милиони денари од приватните сметки на Ана Камчева и на Ратка, мајката на Орце. Според нејзиното сведочење, 80 отсто од парите што таа му ги предала на Камчев биле во апоени од 50 евра. Парите ги предала во две спортски торби, едната поголема, а другата помала.Кога ги предала, во двете спортски торби имало 710.000 евра. Следното рочиште е закажано на 25 декември со нови тројца сведоци