Мигрантите ги нарекол убијци, крадци, силувачи: Француски претседателски кандидат казнет со 10.000 евра

Францускиот претседателски кандидат на екстремната десница, Ерик Земур денеска е казнет со 10.000 евра поради поттикнување на расна омраза, бидејќи младите мигранти ги нарекол убијци, крадци...

За злоупотреба на доминантната позиција: Италија го казни „Амазон“ со 1,13 милијарди евра

Италијанскиот регулатор за конкуренција на пазарот денеска ја информира јавноста дека го казнил американскиот онлајн малопродажен гигант „Амазон“ со 1,13 милијарди евра поради злоупотреба на доминантната...

Условна казна: Французинка осудена на 18 месеци затвор за фалсификување на 24 ковид пасоши

Деветнаесетгодишна Французинка, која работи во најголемиот центар за вакцинација во Бордо, во средата беше условно осудена на 18 месеци затвор, бидејќи фалсификувала дваесетина ковид пасоши за...

Портпаролката на рускиот опозиционер Навални казнета поради организирање протести во пандемија

Руски суд денеска ја осуди Кира Јармиш, портпаролка на рускиот опозиционер, Алексеј Навални, на 1,5 година ограничено движење заради организирање протести за време на епидемијата на...