Директорката на МНТ казнета со 15 отсто од плата, „шверцерите“ да ја платат штетата

Одлуката ја донесе Владата на денешната седница со образложение за направен пропуст и давање на согласност за отстапување на МНТ без писмен договор. Настанот се случи како втор дел од свечената Академија по повод 111 години од Денот на албанската азбука кога, по официјалниот дел, вечерта продолжи со прикажување на документарен филм по повод 30 годишнината од формирањето на навивачката група на чаирскиот фудбалски прволигаш Шкупи

Собраќаен прекршок: Бекам казнет со 750 фунти и шест месеци без возачка дозвола

Поранешниот капитен на англиската фудбалска репрезентација се изјасни виновен пред надлежен судија и призна дека разговарал на мобилен телефон додека го управувал неговото „бентли“ во ноември во 2018 година

Нови проблеми на „Стемфорд Бриџ“: Стоп за трансфери во Челзи до летото во 2020 година

Казната за „сините“ се однесува за неправилности при купување на фудбалери помлади од 18 години меѓу кои и поранешниот напаѓач Бертран Траоре. Врз основа на документите што излегоа во јавност, под лупа на ФИФА во случајот беа 19 млади играчи во изминатите три години од кои, наводно, 14 биле малолетни

Британија парично го казнува Фејсбук за случајот Кембриџ аналитика

Тоа ќе биде прва казна за компанијата поради скандалот, кој ја загрози репутацијата  и поради кој нејзиниот извршен директор Марк Закерберг сведочеше во април во Конгресот во САД за податоците на корисниците кои компанијата ги направила достапни за трети лица

Роналдо доби две години затвор и казнет e со 18,8 милиони евра

Капитенот на португалската репрезентација, наведуваат медиумите попладнево, на крајот ја прифатил вината и прифатил спогодба со шпанските даночни власти кои го обвинија за оштетување на државната каса за 14,7 милиони евра по основа на затајување на данок