Полицаецот кој го уби Рејшард Брукс се соочува со смртна казна или доживотен затвор

Последниот случај на смртоносно полициско насилство врз црнец во САД се заострува. Против полицаецот во американскиот град Атланта е покренато обвинение за убиство

Мицкоски: Недоволно бев информиран за новите протоколи, спремен сум да платам казна

По бурата околу неговото вчерашно седење во затворен дел од кафеана во Дебар Маало, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по полноќ на својот Фејсбук профил призна дека бил присутен, но не знаел за новите правила поради коронавирусот

Ел Чека осуден на една година условно, адвокатoт ќе ја обжали пресудата

Кичевскиот основен Суд му одреди условна казна затвор на Шеќерим Ахмети од една година, ако во наредните две години не стори ново кривично дело. Веста ја потврди неговиот адвокат Бесник Асани, кој вели дека во оваа постапка е прекршен Кривичниот законик