Министерство за правда: „Негативното мислење“ е избришано од Законот, целосно ги поддржуваме новинарските слободи и права

Министерството за правда во врска со измените на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета и реакциите поврзани со формулацијата „негативно мислење“, објаснува дека интенцијата...

Порошенко ја тужи „Би-Би-Си“ за клевета за напис за средба со Трамп

Во написот објавен во мај, британската ТВ куќа наведува дека поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен добил меѓу 400.000 и 600.000 долари од украинскиот претседател за организација на првата средба со неговиот американски колега во Белата куќа во јуни 2017 година. Порошенко од „Би-Би-Си“ бара објава на демант и исплата на отштета

Судска пресуда: Надал ќе добие 12.000 евра од екс француска министерка

Шпанскиот тенисер ја тужеше и ја доби Розалин Башело за клевета дека користел допинг во текот на кариерата. Таа го загуби процесот и ќе мора да плати 12.000 евра отштета на моментно водечкиот на АТП ранг листата