Падна договор: Заев на чело на новата влада, последните 100 дена за Албанец како премиер

Падна договор, со задоволство обзнанија лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети по нивната денешна тет-а-тет средба во Клубот на пратеници. Во постоизборната коалиција ќе влезе и ДПА на Мендух Тачи, а една од одлуките се однесува и за укинување на т.н. Пржинска влада во иднина. Изборното ветување на ДУИ, сепак, е задоволено со премиер Албанец во последните 100 дена од мандатот на владата, наместо моделите по години (2+2, 3+1 и 1+3) како што се пишуваше во изминатиот период

Американски ветар во грбот на првата македонско-албанска коалиција

САД упатуваат еден вид порака дека тој модел на предизборно коалицирање може да  биде фактор за подобро внатрешно интегрирање на земјата и за нејзина поголема политичка стабилност, вели професорот Спасов по посетата на лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, на Вашингтон

Заев и Касами го срушија табуто на македонската политичка сцена

Беса е првата албанска партија која го надмина досегашниот амортизиран концепт на домашната политика - етничките гласови да се употребуваат најмногу како бројка за постизборни калкулации за учество во владини коалициии, порача лидерот на СДСМ по потпишувањето на Декларцијата за заеднички настап со Движењето БЕСА на изборите на 12 април

Спасовски со очекување во најава: Ќе има голема победничка коалиција

Разговараме со партии со т.н. албански предзнак, но и на Србите, Роми, Власи и Бошњаци. Ќе објавиме коалиција кога ќе ги имаме сите детали. Очигледно е дека ќе има голема победничка коалиција, нагласи техничкиот премиер и еден од потпретседателите на СДСМ

Ако ДУИ замине од Влада, албанската опозиција нема да биде гума за спасување

И до нас допреа информации дека ДУИ може да реши да одглуми некаква храброст и да ја напушти Владата, но и да се случи такво нешто, би било навистина идиотски после толку години власт и такви лоши политики сега ние да го спасуваме ДУИ. Не доаѓа предвид да влеземе во техничката Влада, вели генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари