Колумбиската Влада нуди награда: Еден милион долари за поранешен лидер на ФАРК

Колумбиската Влада понуди награда од еден милион долари за информации за поранешниот лидер на герилската организација Револуционерни вооружени сили на Колумбија (ФАРК). Полицијата трага по Ернан Дари...

Пенал проклетството е урнато: Англија е четвртфиналист на СП (Видео)

„Гордиот албион“ на пенали (4:3) ја елиминира Колумбија, откако победник немаше во основниот дел (1:1). Кејн погоди од белата точка во 57. минута за водство на Англичаните, Мина израмни во третата од судиското надополнување. Во пенал рулетот, Пикфорд ги одбрани ударите на Урибе и на Бака, Оспина го „прочита“ единствено Хендерсон. Нареден ривал на Англија е Шведска

СП 2018: Колумбија кон осминафинале, Полска кон Варшава (Видео)

Јужноамериканскиот претставник го декласира европскиот со 3:0 во групата Х и остана во игра за осминафинале на Светското фудбалско првенство. Мина ја отвори серијата голови на „Казањ арена“ во 40. минута, Квадрадо ја затвори во 75. минута, во меѓувреме погоди и Фалкао во 70. минута