Седми ден протести на северот на Косово: Надлетуваат српски авиони, војската ја зголеми борбената готовност

Протестот на косовските Срби, незадоволни од распоредувањето на специјалните полициски сили на административните премини Јариње и Брњак и одлуката на Приштина да ги замени регистарските таблички,...

Трет ден: Ситуацијата на српско-косовските премини Јариње, Брњак и Мердаре е мирна но напната-Вучиќ го повика НАТО да реагира на физичкото насилство

На административните премини меѓу Србија и Косово Јариње, Брњак и Мердаре ситуацијата и натаму е без промени но е напната. Специјалните единици Роса и натаму се...

Грвала: Тензијата на косовско-српската граница е еднострано предизвикана од Србија

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала вели дека одлуката на косовската Влада за реципроцитет со Србија за регистерските таблички е во согласност со договорот...

Северна Македонија и Косово со заедничка царинска контрола на железничкиот премин Блаце-Хани Елези

Северна Македонија и Косово ќе спроведуваат заедничка царинска контрола на железничкиот премин Блаце-Хани Елези. Ова го предвидува Договорот за спроведување на Спогодбата за соработка меѓу владите...

Владата на Косово во еднодневна посета на Скопје по повод заедничката седница со македонската Влада

Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, денеска е домаќин на Владата на Република Косово која во полн состав денеска пристигна во Скопје,...