Курти на Фејсбук: Акцијата на косовската полиција беше насочена против шверц во Приштина, во Пеќ и во Косовска Митровица

Косовскиот премиер Албин Курти нагласи дека денешната акција на косовската полиција била насочена против шверц во Приштина, во Пеќ, како и во северниот и во јужниот...

(Видео) Акција на косовската полиција во Митровица: Солзавец и шок бомби од мостот над Ибар

Утрово во Косовска Митровица се огласија сирени, а во тек е операција на единиците на косовската полиција чии претставници порачаа дека „спречуваат шверц на стока“. Сирените...

Специјалното обвинителство на Косово објави дека се уапсени 5 лица осомничени за подготвување терористички напади

Специјалното обвинителство на Косово објави вечерва дека се уапсени пет лица осмоничени за подготвување терористички напади и неовластено поседување експлозивни средства, оружје и други материјали, јавува...

Јанша: Пред проширувањето мора да се решат односите меѓу Скопје и Софија, како и Белград и Приштина

Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави денеска дека самитот ЕУ-Западен Балкан е многу важен настан на кој се кристализира ситуацијата во регионот, но исто така посочи дека...

Брисел повикува на продолжување на Српско-Косовскиот дијалог – официјален Белград условува со враќање на состојбата од претходно

Додека состојбата не се врати на нивото пред и повлекувањето на специјалните единици, нема да стане ни збор за продолжување на дијалогот во неговата политичка димензија...