Ковид биланс: Четворица починати пациенти, 85 нови и 42 оздравени

Во изминатото деноноќие се направени 1.188 тестирања кои покажале позитивни резултати кај 32 лица во Скопје, по девет во Куманово и во Штип, по седум во Гостивар и во Кичево, шест во Кавадарци, четири во Битола, три во Дебар, две во Велес и по едно лице во Прилеп, во Тетово, во Струмица, во Кочани, во Демир Хисар и во Виница

Руанда и Ковид-19: Ноќно „превоспитување“ за оние кои не носат маска

Жителите на Руанда кои го прекршуваат полицискиот час или не носат маски се испраќаат на стадиони каде добиваат ноќни лекции за опасностите од коронавирусот. Државата воведе остри мерки за контрола на пандемијата

Клиниката за неврологија со водич: Справување со невролошки заболувања во услови на Ковид

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Водичот содржи стручни препораки и насоки за...

Ковид-19 во Македонија: Активни 3.609 случаи, во болнички кревет во моментот 372 лица

Со вчерашните 200 нови пациенти, Македонија во моментот има 3.609 активни случаи на Ковид-19 од кои 372 позитивни и суспектни лица на вирусот се хоспитализирани. Вкупниот биланс, пак, во државата од почетокот на пандемијата е 11.754 заболени граѓани, 7.622 се оздравени и, за жал, регистрирани се 523 смртни случаи

Филипче: Двојно зголемување на вакцините за сезонски грип како дел од стратегијата против Ковид-19

Во изјава за ТВ „Алсат“, министерот најави дека ќе бидат вакцинирани сите лица постари од 65 години, а ќе има вакцини и за здравствените работници, како и за трудниците и изрази надеж дека процесот ќе има добар одѕив

Ковид биланс: Четири смртни случаи, 200 нови пациенти и 15 оздравени

Во изминатото деноноќие се направени 1.828 тестирања со позитивни резултати кај 65 лица во Скопје, 21 во Штип, по 14 во Куманово и во Гостивар, по 12 во Велес и во Тетово, по седум во Битола и во Кавадарци, по шест во Кичево и во Дебар, по пет во Струга и во Кочани, по четири во Охрид, во Радовиш и во Македонски Брод, по три во Прилеп, во Пробиштип и во Свети Николе, две во Демир Хисар и по едно лице во Струмица, во Крива Паланка и во Неготино

Извештај на ХК за јули: Раст на говор на омраза на социјалните мрежи во контекст на изборите

Месец јули го одбележа повторното зголемување на говорот на омраза на социјалните медиуми во контекст на одржување на предвремените парламентарни избори и големиот број случаи со...

Мнозинство директори, наставници и родители се изјасниле за училница наместо онлајн настава

Речиси 59 проценти од анкетираните директори, 58 проценти од анкетираните наставници во основното и 48 проценти во средното образование, како и 46 проценти од анкетираните родители ја поддржале редовната настава во училница во согласност со протоколите, покажало истражувањето на МОН, Бирото за развој на образованието и УНИЦЕФ со финансиска поддршка од Владата на Обединетото Кралство и во соработка со истражувачкиот тим на Реактор-истражување. Опфатени се мислења на околу 10.000 испитаници (210 директори на училишта, 6.400 наставници и 3.400 родители) прашани преку онлајн-анкета во јуни и јули