Коѕијас: Во игра се Северна, Горна или Нова Македонија

Раководството на ПЈРМ носи многу тешка и правилна одлука за која е потребна голема политичка храброст, голема политичка зрелост и мислам дека тоа го покажуваат и ќе го покажат, изјави Коѕијас во интервју за државната ЕРТ

(ВИДЕО) Нимиц: Нема конечно решение, Димитров и Коѕијас одат во Брисел

-Двете страни имаат важни позиции, во прашање се државни интереси, но исто така тие го сфаќаат значањето од постигнување решение и се определни да го направат тоа и напорно работат на тоа, изјави Нимиц

Што договорија Димитров и Коѕијас во Солун, ќе се знае во Атина

Во изјавите по билатералната едно ипол часовна средба на маргините на состанокот на премиерите од регионот, тие останаа воздржани за деталите и единствено најавија нова тет -а-тет средба за една седмица