Ги усогласија позициите: Германската „семафор-коалиција“ е за легализација на канабисот

Потенцијалните партии во идната германска коалициска влада, Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Зелените и Либерално -демократската партија (ФДП), се согласуваат по прашањето за легализација на канабисот....

Нуредини: Во заштитените подрачја да се легализираат само дивоградбите кои се домови

Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, истакна денеска дека препораката на ресорното Министерство е во заштитените подрачја да се легализираат само дивоградбите кои...

Владата се пишмани – го повлече Законот за легализација на дивоградбите, ама ќе стокми нов предлог

Владата на Република Македонија на денешната редовна 74-та седница, одржана преку видеоконференциска интернет врска, а врз основа на известувањето за спроведените активности поднесено од Министерството за...

Заврши рокот за легализација на дивоградби од 2011 и од 2016 година

Од Агенцијата за катастар на недвижности информираат дека во процесот што стартуваше во март 2011 година, заклучно со 31 мај годинава, се легализирани вкупно 202.110 дивоградби. Поединечно по градови, во Скопје биле впишани 65.420 бесправно изградени објекти, во Прилеп - 14.554, во Битола – 11.679, во Куманово – 9.901, во Струмица – 9.227, итн

ОЈО:Kуќен притвор за дел од осомничените од Општината Ѓорче Петров

Основното јавно обвинителство Скопје донело Наредба за спроведување истражна постапка против девет лица, соопштија од обвинителството. Сите се сомничат за „Злоупотреба на службена положба и овластување“...

ЛДП бара нов закон за употреба на канабис

Маслото од канабис мора да биде достапно до сите оние граѓани на кои навистина им е потребно, исто како што и канабисот за рекреативна употреба мора биде декриминализиран, велат од ЛДП