Фудбал (ж): Македонските фудбалерки ја поразија Летонија во квалификациите за СП 2023

Македонската женска фудбалска репрезентација ја забележа првата победа во квалификациите за пласман на Светското првенство во 2023 година, триумфирајќи вечерва над Летонија во Рига со 4:1...

МНР: Изјавата на почесниот конзул на Летонија во случајот „Рекет“ е груба лага

Министерството за надворешни работи (МНР) преку соопштение реагира во врска со денешната изјава на почесниот конзул на Летонија, бизнисменот Зоранчо Митровски, за која оценува дека претставува...

Бодот од Бер Шева доби на тежина: Македонија за три минути ги спакува бодовите во Рига

Националниот фудбалски тим ја совлада Летонија со 2:0 во квалификациите за ЕП 2020 со головите на Пандев и на Барди и со осум бода и од четвртото место во групата Г ќе ги дочека дуелите со Словенија во Скопје на 10 октомври и против Полска во Варшава на 13 октомври

Избори за Европски парламент: Денеска се гласа во Летонија, во Малта и во Словачка

Во новиот состав на Европскиот парламент, Словаците ќе имаат 13 пратеници, Летонците осум, а Малтежаните шест. Изминатите два дена гласаа жителите на В. Британија, на Холандија, на Ирска и на Чешка, утре се изјаснуваат останатите земји членки на Европската унија. Изборите почнаа во четвртокот, ќе траат до недела вечер и право на глас имаат 418 милиони луѓе низ Европската унија. Ова се едни од најголемите демократски избори во светот

Седми циклус за ЕП во фудбал: Македонија вечерва за Пандев, Пандев за Македонија

Премиерата е против Летонија на националната арена „Филип Втори“ со почеток во 20.45 часот. Пристапот останува непроменет како и формацијата во насока на единствена цел - континуитет од настапите од последните десетина натпревари вклучувајќи ги и доминантните во Лигата на нации. Но, и за победнички белег на јубилејниот 100. меч на капитенот во „црвено-жолтиот“ дрес колку што претходно одигра и Гоце Седлоски