Се започна со депортацијата на тениската ѕвезда Новак Ѓоковиќ од Австралија, а заврши со тоа што Лионел Меси ја крена светската титула со Аргентина во Катар.

Еве 10 од спортските приказни во 2022 година според АФП Спорт:

Депортацијата на Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ отпатува во Мелбурн во јануари со надеж дека ќе ја освои 10-тата титула на Австралија опен. Сепак, визата на невакцинираниот Србин беше откажана и тој беше задржан во хотел со имигранти, пред на крајот да биде депортиран поради „здравје и ред“. На Ѓоковиќ, исто така, му беше забрането да патува во САД, што го спречи да се натпреварува на УС Опен, но тој ја освои седмата титула на Британскиот отворен турнир во јули. Ноле доби зелено светло да игра во Австралија на почетокот на следната година, каде што ќе ја брка 22. Грен слем титула за да го израмни рекордот на Рафаел Надал.

Допинг скандалот со Валиева

Камила Валиева беше во центарот на допинг скандал на Зимските олимписки игри во Пекинг. Русинката, која тогаш имаше само 15 години, стана првата жена која скокна во четвороскок на олимписки натпреварувања, помагајќи ѝ на Русија да го освои златото во екипното уметничко лизгање. Последователно се покажа дека таа била позитивна на триметазидин пред Игрите, супстанца што се користи за лекување на ангина, но која е забранета за спортистите бидејќи може да ја зголеми издржливоста. Судот за спортска арбитража (CAS) и дозволи на Валиева да продолжи со учеството на Олимпијадата, објаснувајќи ја својата одлука со нејзината млада возраст, иако тоа не ја ослободи од допинг. Валиева неколку пати падна во поединечното финале и заврши на четвртото место.

Смртта на Шејн Ворн

Легендарниот австралиски играч на крикет почина во луксузно одморалиште во Тајланд во март од срцев удар на 52-годишна возраст. Познат по враќањето на уметноста на вртење на нозете, Ворн зеде 708 тест-викети за Австралијците во 1990-тите и 2000-тите пред да стане почитуван коментатор. „Да се ​​гледа иднината без Шејн е незамисливо. Но, ние се тешиме знаејќи дека Шејн направил толку многу во својот живот за 52 години, пет месеци и 19 дена, колку што повеќето луѓе не би направиле за два животи“, рекол неговиот ожалостен татко Кит.

Руските изгнаници

Руската инвазија на Украина во февруари ја претвори земјата и нивните белоруски сојузници во прогонети во спортскиот свет. Русија беше исфрлена од Светските првенства во фудбал и атлетика, додека тенисерите од двете нации добија забрана за учество на Вимблдон. Сепак, Елена Рибакина, родена во Русија, играјќи за Казахстан, ја освои титулата во женскиот сингл Ол Ингланд Клуб. Тензијата беше присутна и на УС Опен, каде Украинката Марта Костјук одби да се ракува со Викторија Азаренка од Белорусија.

Хаос во финалето на Лигата на шампионите

Спорот за трофејот на 28 мај на „Стадт де Франс“ во Париз се претвори во хаос кога на илјадници симпатизери на Ливерпул им беше забранет влез на стадионот за натпреварот против Реал Мадрид. Навивачите, против кои полицијата употреби солзавец, првично беа обвинети дека се обиделе илегално да влезат на стадионот, и станаа жртви на улично насилство. Овие обвинувања беа отфрлени, а организаторите и безбедносните службеници беа обвинети за лоша организација. Истрагата на францускиот Сенат ги отфрли тврдењата на УЕФА и француската влада дека навивачите на Ливерпул се главните виновници за проблемите. Наместо тоа, истрагата го припиша хаосот на „низа дисфункции“, вклучително и недоволна подготовка од страна на властите и УЕФА, како и лошо спроведените безбедносни мерки.

Спасување човечки живот во вода

Кога 25-годишната уметничка пливачка Анита Алварез колабираше на крајот од нејзиното индивидуално мешано пливање на Светското првенство во пливање во Будимпешта во јуни, нејзиниот тренер Андреа Фуентес дојде на помош. Облечен во шорцеви и маичка, Фуентес се спушти на дното на базенот и ја извлече Алварез на површина. „Мислам дека таа не дишеше најмалку две минути бидејќи нејзините бели дробови беа полни со вода“, рече Фуентес. Алварез брзо се опорави од она што се случи, но не ѝ беше дозволено да продолжи со учеството на шампионатот.

Поделбата во голфот предизвикана од LIV

Финансиски поддржани од длабоките џебови на Саудијците, LIV Golf Series започна во јули, поделувајќи го спортот откако ги привлече големите победници како Дастин Џонсон, Фил Микелсон, Брукс Кепка и Брајсон ДеШамбо со ветувања за наградни фондови од повеќе милиони долари за 54 дупки и без агли. Излегоа обвинувања дека биле игнорирани кршењата на човековите права во Саудиска Арабија, при што САД одговорија со суспендирање на сите играчи кои играат на турнири спонзорирани од LIV.

Збогум за Федерер и Серена

Тенисот се збогуваше со две од своите најголеми ѕвезди. Роџер Федерер, попречен од повреда на коленото, во септември на 41- годишна возраст стави крај на кариерата во која освои 20 Грен слем титули, подвиг што го надминаа неговите големи ривали на теренот Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ. Маестрото заврши со вкупно 103 трофеи и 130 милиони долари парична награда. Серена одби да го користи зборот „пензија“ кога играше на, најверојатно, нејзиниот последен турнир на УС Опен. Сега на 41 година, Американката сподели дека продолжува надвор од тенисот. Таа освои 23 титули во сингл слем, беше рангирана на првото место во светот 319 недели и, според магазинот Форбс, оваа година заработи 260 милиони долари.

Скандалот во шахот

Американскиот велемајстор Ханс Ниман беше обвинет од светскиот шампион од Норвешка Магнус Карлсен за мамење. Ниман поднесе тужба барајќи отштета од 100 милиони долари од Карлсен, и од неговата компанија Play Magnus Group, Дени Ренш од Chess.com, водечката онлајн шаховска платформа и американскиот велемајстор Хикару Накамура. Карлсен јавно го обвини Ниман за мамење, а Chess.com во извештајот напиша дека 19-годишниот Американец „веројатно мамел над 100 пати“ во онлајн игрите.

Последниот сон на Меси

Лионел Меси ја предводеше Аргентина до триумф на Светското првенство откако ја совлада Франција на пенали. Регуларното време и продолженијата завршија со нерешени 3:3, а во изведувањата од белата точка попрецизни беа Аргентинците кои победија со 4:2. Виртуозниот настап на Меси го зацврсти неговиот статус на еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, придружувајќи им се на иконите Пеле и покојниот Диего Марадона во елитната група. Финалето стана вистинска модерна класика, ставајќи убав крај на еден од најконтроверзните турнири во историјата.