Антоновска: Наместо да напредуваме во поглед на родовата застапеност и балансираност на листите за кандидати, ние назадуваме

Во изминатите 16 години, улогата на градоначалничка на општина била доделена вкупно 15 пати, а истата ја имале 13 жени. Улогата на градоначалник, од друга страна,...

Рок за приговори до 8 октомври: Објавени листите со примени бруцоши во студентските домови во Скопје

Објавени се резултатите од Конкурсот за прием на студенти на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република Северна Македонија за...

Заев: Прагот за независните кандидати ќе биде намален на 1% или укинат

Не се плашиме од независни листи, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања поврзани со предложените измени на Изборниот законик. Измените се во собраниска...

Партиите ги оформуваат и официјализираат изборните листи

СДСМ својот избор ќе го обелодени вечерва по Конгресот на партијата, ВМРО-ДПМНЕ најави Централен комитет за утре, Движењето „Беса“ и ДУИ излегоа со носители. На изборите на 12 април ќе нема независни кандидатски листи, откако во предвидениот рок ниту еден од пријавените шестмина кандидати за независни носители не ги собра потребните 1.000 потписи

И личности кои не се дел од СДСМ може да се самокандидираат на пратеничките листи

На нашите кандидатски листи младите ќе бидат застапени со 30 отсто, а за првпат ќе воведеме целосна родова рамноправност од 50 отсто жени и 50 отсто мажи, посочува генералниот секреатр Љупчо Николовски.

ДИК ги објави листите за пратеници

Државната изборна комисија денеска на својата веб-страница ги објави сите листи на кандидатите за пратеници. Политичките партии веќе трет ден тераат кампања, владејачката ВМРО-ДПМНЕ кампањата ја...