Мароко најави тужби за сите кои ги обвинуваат дека го користеле шпионскиот софтвер „Пегаз“

Мароко денеска се закани со судски тужби против оние кои ја обвинуваат власта дека го користела израелскиот софтвер Пегаз за шпионирање новинари, активисти и политичари. Властите во...

Шоу на Роналдо во Мароко: Со заштитен шлем го претстави својот хотел во Маракеш

Објектот ќе има 168 соби, два ресторана, деловен центар, тератана, спа центар, базен, итн и трет е во сопственост на португалската фудбалска ѕвезда по оние што ги поседува во Фуншал на родната Мадеира и во Лисабон. За 2020 година планира да отвори упте два - во Мадрид и во Њујорк

Аутсајдерски дуел во групата Б: Мароко и Иран во прв судир на трева

Двапати меѓусебно играа на Светските првенства во футсал во 2012 година и во 2016 година, во 2014 година се судрија и интернационален турнир на песок, а попладнево (17 ч.) на „Крестовски“ стадионот во Санкт Петербург, Мароканците и Иранците за првпат во историјата ќе се пресметаат и на тревната подлога

ФИФА избра, Мароко извиси: СП 2026 во САД, Канада и Мексико

Заедничката кандидатура на северноамериканско трио ја поддржаа 134 делегати на денешниот 68. Конгрес на ФИФА во Москва. Апликацијата на нивниот противкандидат Мароко доби 65 гласа додека еден член се изјасни против. Фудбаллскиот турнир по осум години ќе биде прв со 48 репрезентации, финалето ќе биде во Њу Џерси