ФИФА избра, Мароко извиси: СП 2026 во САД, Канада и Мексико

Заедничката кандидатура на северноамериканско трио ја поддржаа 134 делегати на денешниот 68. Конгрес на ФИФА во Москва. Апликацијата на нивниот противкандидат Мароко доби 65 гласа додека еден член се изјасни против. Фудбаллскиот турнир по осум години ќе биде прв со 48 репрезентации, финалето ќе биде во Њу Џерси

Трамп ја распоредува Националната гарда на границата со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша наредба за распоредување припадници на Националата гарда на американско-мексиканската граница со цел спречување илегална имиграција, сметајќи дека ситуацијата е на „критична...

Лажните вести и Мексико: Преживеаното девојче не постои

За френетичната трка со времето за извлекување на девојчето од под урнатините на основното училиште пишуваа и домашните и светските медиуми, но приказната за девојчето херој, преку ноќ доби необичен пресврт