САД во пламен, Трамп во бункер

Протестите против полициското насилство по смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд продолжија од Њујорк до Лос Анџелес. И пред Белата Куќа повторно имаше демонстрации. Претседателот на САД беше евакуиран во подземен бункер

Русковска: Протестите под мотото „За заедничка Македонија“ биле организирани од ВМРО-ДПМНЕ

Ова го изјави обвинителката Вилма Русковска по денешното сведочење во Кривичниот суд на Михаил Младеновски и референтот за систем и гласање во Собранието, Сашко Коцевски во случајот за упадот и насилствата во парламентот на 27 април во 2017 година

Кривичен ќе одлучува за притворите на обвинетите за упадот од 27 април

За пратеничката Жаклина Пешевска се бара укинување на куќниот притвор, додека за Игор Дуловски и за Елена Доцевска-Божиновска, наместо притворот во истражниот затвор, се бара замена со куќен притвор