Бајден: Русија го наруши мирот во Европа, сега Америка стапува на сцена

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и нивните сојузници стапуваат на сцената докажувајќи...

Шпанскиот премиер со ветување до Заев: Наскоро и Влада и ратификација на Протоколот

Актуелниот премиер Педро Санчез има најголеми шанси да биде мандатар, бидејќи неговата Социјалистичка партија на изборите на 11 октомври освои 120 пратенички места. Санчез потпиша договор со левичарската партија „Заедно можеме“ (Унидас Подемос), која освои 32 места во Парламентот. За формирање на владејачка коалиција потребни се уште 24 пратеници

Заев од Лондон: Самитот на НАТО се одржува со 30 земји членки

Пристапниот протокол досега е потпишан од сите земји членки освен Шпанија, од технички причини поради предвремените избори во оваа земја и сè уште неформираната Влада. Се очекува и Шпанија да го ратификува пристапниот протокол во наредните два месеца, но знамето на Северна Македонија веќе се вее заедно со сите други 29 земји членки на Алијансата