Продолжуваат бранувањата во партијата на Тито Петковски, обвинувања за притисоци и закани

„Изминатиов период, во Нова социјалдемократска партија (НСДП) се води битка за иднината на партијата. Дали ќе биде демократска, прогресивна сила на македонската политичка сцена или ќе...

Централниот одбор го предложи Мисовски за лидер на НСДП, Трајковски ќе се кандидира на конгресот

Централниот одбор на НСДП за единствен кандидат за претседател на петтиот конгрес на партијата го утврди Горан Мисовски,се наведува во партиското соопштение. Предлогот, како што се...

Заседава НСДП, кандидатот за лидер Трајковски повика на демократски избори на 4 јуни

НСДП денеска ја одржува седмата седница на Централниот одбор за подготовките на петтиот конгрес на партијата, кандидатурите и изборот на следниот претседател на 4 јуни, информираат...

Кристијан Трајковски ја официјализира кандидатурата за лидер: Време е за прогресивна, обединета и гласна НСДП

Кристијан Трајковски, магистер по меѓународен менаџмент кој е еден од кандидатите за лидерската позиција на НСДП, избор кој треба да се случи на 4 јуни, откако...

Тито Петковски си оди од политиката

Тито Петковски се повлекува од челната позиција во НСДП, а потпретседателот на партијата Горан Мисовски и Кристијан Трајковски, директор на станбеното претпријатие имаат амбиции да го...

Петковски и` предлага на Владата да побара разрешување на копретседавачот Ангел Димитров

Тито Петковски, претседателот на НСДП `и порача на Владата во понатамошниот тек од преговорите да побара смена на Ангел Димитров, копретседавачот на мешовитата Комисија за историски...

ДС, НСДП, ВМРО-НП, СДВ со поддршка за СДСМ: Повикуваме во вториот круг да гласате за кандидатите од коалицијата предводена од СДСМ

Ќе продолжиме заедно да ја носиме државата напред, коалициските партии со поддршка за СДСМ, само сите заедно можеме да направиме пресврт и во вториот изборен круг...

Тито Петковски повторно избран за лидер на НСДП

Тито Петковски денеска повторно е избран за претседател на  Новата социјалдемократска партија (НСДП). На четвртиот редовен партиски конгрес, покрај претседател на партијата беа избрани и членови на Централниот...