Пендаровски: Уште 14 дена вонредна состојба

Донесувањето на оваа одлука, рече тој, има за цел само да овозможи на Владата и на институциите  за ефикасно да се справуваат, пред се, како што рече, со здравствените, но и со економско-социјалните предизвици поврзани со кризата предизвикана од ковид-19 и не треба да се доведува во корелација со изборниот процес

Со мнозинство на гласови на Риасетот на ИВЗ: Разрешен Реисот Сулејман Реџепи

Риасетот на Исламската верска заедница (ИВЗ) на денешната вонредна седница со мнозинство гласови го разреши реисот Сулејман Реџепи од функцијата. Дел од медиумите наведуваат дека позитивно...

Вонредната состојба до саботa: Се прават проценки дали ќе има продолжување

Вонредната состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски на 16 април истекува во сабота. Засега останува отворено прашањето дали ќе има ново продолжување. Премиерот Оливер Спасовски вчера...

Уставен суд: Беспредметна е иницијативата за првата одлука за вонредна состојба оти е завршена

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на првата одлука на претседателот Стево Пендаровски за прогласување на вонредна состојба во државата што беше донесена на 18...

Мурати: Уставниот суд утре ќе расправа по одлуката за распуштање на Собранието

Пред уставните судии треба да се најде и одлуката на шефот на државата Стево Пендаровски за прогласување вонредна состојба. Мурати во интервјуто за МИА се осврнува и на оспорената владина уредба за намалување на платите на функционерите што предизвика реакции во јавноста

Димитров: Европските лидери ја потврдија одлуката за отворање на преговорите

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на својот Фејсбук профил напиша дека европските лидери вчера вечер ја потврдија одлуката на министрите за отворање пристапни преговори со...