Башеле: Климатските промени се прашање за опстанок на човештвото

Високата претставничка на Обединетите Нации (ОН) за човекови права, Мишел Башеле денеска ги повика земјите да дејствуваат решително во решавање на проблемот со климатските промени, нагласувајќи...

Премиерлига: Вест Хем се спаси, ВБА можеби, Стоук во Чемпионшип

Популарните „чекани“ славеа на гостувањето кај Лестер со 2:0 и се потврдија како членови на англиската фудбалска елита и за наредната сезона. Тимот од Бирмингам, пак, го совлада Тотенхем со 1:0 и ги одржа надежите за можен опстанок додека „потерси“ загубија на „Британија“ од Кристал палас со 1:2 за преселба во втора лига

Фудбал, ПМФЛ: Нов триумф на Вардар, Победа во елита, Шкупи во бараж

Лидерот на табелата и старо-нов шампион го совлада Пелистер во Битола со 3:2, Победа со триумфот над Работнички со 3:0 се спаси од испаѓање во Втора лига што, пак, останува да виси над чаирчани по поразот од Силекс во Кратово со 1:0

Бундеслига: Хамбург се спаси во последното коло, Волфсбург во бараж

Херој на стадионот „Фолкспарк“ беше српскиот репрезентативец Филип Костиќ со гол и асистенција за пресврт и еуфорија на трибините на крајот. Волфсбург со поразот падна на 16 место и ќе игра плеј-аут за опстанок. Обамејанг со два гола против Вердер го престигна Роберт Левандовски и сезоната ја завршува како најдобар стрелец во Бундеслигата

Англискиот првак се лизга кон Чемпионшип: Лестер без гол 600 минути

Свонси во Кардиф го совлада составот на Клаудио Раниери со 2:0 и го доближи до зоната за испаѓање од Премиерлигата. „Лисиците“ се 17-ти на табелата со само бод повеќе од Хал и два од Кристал палас и Сандерленд