Скопските гола доволни на реваншот во Загреб: Вардар ќе игра на Фајналфор турнир во СЕХА лигата

Ракометарите на Вардар ќе бидат дел од Фајналфор турнирот во регионалната СЕХА лига. Тимот на ППД Загреб вечерва славеше во реванш четвртфиналниот дуел со 25:22 (полувреме...

Четврт-финале во СЕХА лига: Вардар ќе патува со четири гола предност на реванш во Загреб

Ракометарите на Вардар вечерва во Скопје го совладаа хрватскиот првак ППД Загреб со 24:20 (полувреме 14:12) во првиот четвртфинален натпревар во регионалната СЕХА лига. Тимур Дибиров...

Трофеј со посвета за Дизингер: Вардар по петти пат ја покори СЕХА лигата

По двете победи во осминафиналето во Лигата на шампиони (27:18 и 32:30), „црвено-црните“ подобри од ППД Загреб и на неутрален терен, во Брест, Белорусија, со 26:23 за петта победа во регионалното ракометно натпреварување што ја засени тешкиот пад и повреда на германскиот интернационалец во ростерот на Гарсија Парондо. Во меч за третото место, Мешков Брест го совлада Нексе со 24:19

Загреб преслушан и во Скопје: Вардар со нова победа до четврт-финале во ЛШ

„Црвено-црните“ и во реваншот го совладаа хрватскиот противник со 32:30 за потврда на оние 27:18 од првата средба во загрепска арена во минатиот викенд. Нареден ривал на вардарци ќе биде подобриот од двомечот ПИК Сегед - Висла Плоцк

Еднонасочен меч наместо дерби: Вардар го разнесе ППД Загреб

Ракометната пресметка што беше најавена како меч на неделата на ЕХФ и дерби на осминафиналето донесе еднонасочен натпревар. „Црвено-црните“ ги декласира „плинарите“ со 27:18 (полувреме 14:6) за, слободно ќе речеме, формален реванш по седум дена во СЦ „Јане Сандански“ во рамки на осминафиналето во Лигата на шампиони

Познати осминафиналните двојки во ракометната ЛШ: Вардар на мегдан со ППД Загреб

Првиот меч е закажан на 23 март во Загреб, реваншот е седум дена подоцна во СЦ „Јане Сандански“. Победникот од двомечот меѓу македонскиот и хрватскиот шампион во четвртфиналето ќе се сретне со подобриот од пресметката меѓу Пик Сегед и Висла Плоцк

Ракомет, ЛШ: Вардар му врати на Загреб и го потисна лидерот Кјелце

Македонскиот првак подобар од хрватскиот со 25:20 во десеттото коло во елитното натпреварување. „Црвено-црните“ се лидери во Б конкуренцијата со 14 бода колку и европскиот првак, но имаат подобра вкупна гол разлика и подобар биланс во меѓусебните дуели