Кривичен суд: Ослободителни пресуди за петмина обвинети во „Шпион“

Судот ги ослободи од обвинение Миќо Насковски за делата „измама“ и „уцена“, Марјан Маџовски за „уцена“, Горан Стојков и Цветан Дамјановски „за недозволено чување и поседување оружје“ и Ѓорги Хаџимицев за делото „послужување во службата“. Претходно се одржа и рочиште на раздвоената постапка против обвинетиот Зоран Божиновски, на која обинителството и одбраната изнесоа завршни зборови. Пресудата е закажана за 11 февруари

Апелација укина пресуда за екс шефот на УБК: Мијалков ќе исплива од „Титаник“?

Неофицијално причина за одлуката на Апелацискиот суд се суштествени повреди на постапката на Основниот кривечен суд. Портпаролот на скопска апелација, Сафет Кадриу, вели дека одлуката е донесена, но не е напишана и најави дека до крај на неделата ќе излезат со официјално соопштение