При пренос од дочекот на Фон дер Лајен во Тирана: Блокиран фејсбук профилот на премиерот Рама

Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен. Страната е блокирана во...

Пребројување и во Хрватска: Од денеска теренско попишување на населението

Во Хрватска денеска започнува теренското попишување на населението, што ќе трае до 17 октомври, објави хрватскиот Државен завод за статистика (ДЗС). По пристигнувањето во становите, попишувачот...

Седми ден протести на северот на Косово: Надлетуваат српски авиони, војската ја зголеми борбената готовност

Протестот на косовските Срби, незадоволни од распоредувањето на специјалните полициски сили на административните премини Јариње и Брњак и одлуката на Приштина да ги замени регистарските таблички,...