ХИПО е историја: Рекордна петта титула за ракометарките на Ѓер во ЛШ

Унгарскиот состав во финалето на Фајналфор турнирот во Будимпешта го совлада Ростов со 25:24. За МВП е прогласена норвешка голманка Карин Гримсбо. Бронзениот медал го освои дебитантот на турнирот, Вајперс Кристијансанд чии ракометарки во малото финале го совладаа Мец со 31:30

Женска ЛШ во ракомет: Ростов и Ѓер за титула во Будимпешта

Во полуфиналните дуели, рускиот претставник го совлада Мец со 27:25 (полувреме: 15:8), а бранителот на титулата беше подобар од норвешки Вајперс Кристијансанд со 31:22 (полувреме: 18:8). Големото финала е утре попладне (18 ч.), од 15.15 ч. ќе се одигра и мечот за бронзен медал

Огнен лет со хепиенд: Гореше авионот на С. Арабија над Ростов (Видео)

Благодарение на присебната реакција на пилотот, саудијските играчи, сепак, беа безбедно приземјени на аеродромот во градот на Дон каде во среда од 17 часот ќе играат против Уругвај во рамки на второто коло во групата А

Ракометна ЛШ: ЖРК Вардар и Ѓер во реприза на ланското финале

Актуелниот европски вицепрвак ја оправда фаворитската улога во дуелот со Ростов и со конечни 25:19 (полувреме 10:7) закажа пресметка со Ѓер што ќе биде реприза на ланскиот меч за титулата и одлична прилика за одмазда за минималниот пораз по продолженија

Сега или никогаш: ЖРК Вардар во петти напад на титулата во ЛШ

Македонскиот женски ракометен првак попладнево од 18 часот во „Ласло Пап арена“ во Будимпешта ќе излезе на мегдан со дебитантот Ростов во второто полуфинале на завршниот спектакл во сезоната во елитното клупско натпреварување на ЕХФ. Во увертира на турнирот од 15.15 часот ќе играат ЧСМ Букурешт, победник во ЛШ во 2016 година, и актуелниот првак Ѓер

Ждрепка за Фајналфор во Будимпешта: Вардарки против Ростов за финале

Во второто полуфинале ќе играат Ѓер и ЧСМ Букурешт. Завршниот турнир во шампионската Лига на ЕХФ во женска конкуренција е закажан на 12 и 13 мај во „Ласло Пап“ арената како што беше случај и во изминатите четири години