Политичка криза во Австрија: Канцеларот Шаленберг најави оставка, Курц се повлекува од политиката

Австрискиот канцелар Александар Шаленберг најави оставка по само два месеца од преземање на функцијата, но порача дека ќе остане на позицијата додека неговата партија не се...

Истрагата за корупција ќе продолжи: Себастијан Курц остана без пратенички имунитет

Австрискиот парламент денеска го укина пратеничкиот имунитет на поранешниот канцелар, Себастијан Курц кој поднесе оставка во октомври по скандалот со корупција. Курц се повлече од функцијата,...

Австриското обвинителство побара укинување на имунитетот на Себастијан Курц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција се обрати со барање до парламентот за укинување на пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој вчера положи...

Курц положи заклетва и повторно е во пратеничка клупа: Не сум робот, ниту канцелар во сенка

Доскорешниот канцелар и шеф на Народната партија (ОВП), Себастијан Курц денеска положи заклетва во австрискиот парламентот и на тој начин повторно стана пратеник. Тој во саботата...

Австрија ќе забрани носење муслимански марами во градинките и училиштата

Владата на Австрија планира да забрани, девојчињата од муслиманска вероисповест да носат марами во градинките и основните училишта, соопшти денеска австрискиот вицеканцелар и лидер на десничарската...