(Видео) Серија А: Гол на Пандев, рутина на Рома, минималец на Јуве

Реализација на капитенот на македонската репрезентација од 45. минута не беше доволна за бод(ови) на Џенова да излез од опасната зона на табелата. Рома славеше на „Луиџи Ферарис“ со 3:1 и ги остави домаќините на претпоследното место со само 14 бода. Јувентус во последниот меч од неделната програма ја совлада Парма со 2:1

Серија А: Интер со максимален ефект под водство на Конте

„Нероазурите“ го совладаа и Лацио со 1:0 во дербито на вечерта и останаа на лидерската позиција на табелата со два бода повеќе од Јувентус. Наполи на Елмас загуби на домашен терен од Калјари со 0:1, Џенова на Пандев одигра 0:0 пред своите гледачи со Болоња

Серија А: Рома трипати водеше, Џенова замина со бод од „Олимпико“

Горан Пандев го одигра последните десетина минути, вклучувајќи го и судиското надополнување, во ремито на џеновјаните во Вечниот град. Удинезе претходно го порази бледиот Милан со 1:0 во меч во кој дебитира Илија Несторовски

Рома не се откажува од ЛШ: Флоренци и Џеко го урнаа Јувентус во Рим (Видео)

Римјаните во дербито на 36. коло во Серија А го совладаа Јувентус со 2:0 (полувреме 0:0) и останаа на шестото место со 62 бода колку и петтопласираниот Милан. Пред нив е Интер со бод повеќе, но и меч помалку (утревечер од 21 ч. ќе игра со Киево), а трета е Аталанта со 65

Серија А: „Гранде“ Пандев со асистенција и гол за прв пораз на Јувентус (Видео)

Капитенот на македонската репрезентација мина еден час на клупата пред Чезаре Прандели да реши да го испрати на терен со надеж дека токму тој може да направи разлика. И ја направи. Во 72. минута му асистира на Стефано Стураро за 1:0, а во 81. минута со мајсторски удар и самиот се запиша во листата на стрелци за конечни 2:0 на „Луиџи Ферарис“ во Џенова

ВАР системот ја спаси Рома: Победнички кам-бек на Раниери на „Олимпико“

„Волчицата“ го совлада Емполи со 2:1 во последниот меч од 27 коло во Серија А. Во 80. минута беше исклучен Флоренци, во 88. минута, по прегледување на снимката, беше поништен израмнувачки гол на гостите поради игра со рака

Серија А: Еврогол на Имобиле за Лацио, Муриел спасител на Фиорентина (Видео)

Лацијалите поведоа со прекрасен гол од работ на казнениот простор на италијанскиот репрезентативен напаѓач во 23. минута, „виолетовите“ израмни преку Колумбиецот во 61. минута по што дојде до пад на темпото во последните пола час од фудбалската претстава на „Артемио Франки“ во Фиренца

Удар на амбициите за ЛШ: Интер се сопна на Сардинија (Видео)

Калјари славеше над „нероаѕурите“ на Сицилија со 2:1 во првиот меч од 26. рунда во Серија А и направи значајно оддалечување од опасната зона на табелата, а Интер остана трет со 47 бода, два повеќе од Милан и три од Рома

Серија А: Пјонтек го буди заспаниот Милан

„Росонерите“ во премиерата на 25. коло го совладаа Емполи, најслабиот гостин во калчолигата во оваа сезона, со 3:0 и се доближија на само бод од градскиот ривал Интер кој утревечер (недела) во 20.30 часот ќе ` гостува на Фиорентина. Полскиот репрезентативец со гол во 49. минута ги најави трите бода на „Сан Сиро“