МЗ: Рано е за укинување на ковид сертификатите, од понеделник ќе се расправа за намалување на карантинот од 10 на седум дена

На почетокот на следната недела ќе биде познато дали изолацијата на лица кои се позитивни на ковид-19 ќе се намали од десет на седум дена. Иако...

Проф. д-р Даниловски: Веќе да не се бројат заразените, зашто сите ќе се инфицираме, а од ИЈЗ и денеска најавуваат околу 1.400 нови случаи

Сега веќе немаат никаква смисла сертификатите за примени вакцини – треба веднаш да се укинат!, советува д-р Даниловски По значително зголемениот број заразени со ковид-19 во...

(Видео) Прилог на грчката „Опен“ ТВ: Македонски казина издаваат фалсификувани тестови за ковид-19, МВР ќе го истражува случајот

Казино во Дојран наводно издавало фалсификувани сертификати за ковид-19, објави грчката телевизија „Опен“ во сопственост на контроверзниот бизнисмен Иван Савидис, без притоа да наведе за кој...

Инциденти и апсења: Околу 44.000 луѓе на протест во Виена против анти-ковид мерките и сертификатите за вакцинација

Околу 44.000 луѓе излегоа на улиците во главниот град на Австрија на денешниот протест против сертификатите за вакцинација и воведените мерки против ковид-19. Само неколку минути...

Велика Британија и Северна Ирска ги признаваат македонските сертификати за вакцинација

Да имаат примено комплетна вакцина (две дози) најмалку 14 дена пред да пристигнат во Велика Британија; да бидат вакцинирани со некоја од следниве вакцини: Оксфорд/АстраЗенека, Pfizer...

Сертификати за лица со имунитет во борбата против коронавирусот

Експерти предупредуваат дека користењето сертификати како механизам за враќање на оздравените луѓе на работа, е прерано. Мартин Шнел, професор по социјална филозофија и етика на здравствениот систем од Универзитетот Витен/Хердеке, вели дека предвремените повици за укинување на мерките се знак за „несигурни општества“