АТП Мастерс во Шангај: Надал прв финалист

Шпанецот во полуфиналето славеше против Марин Чилиќ со 7:5, 7:6 во меч што траеше два часа и 12 минути за 16 победа во низа на АТП турот. За титула ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Роџер Федерер и Хуан Мартин дел Потро

Мастерс во Шангај: Надал и Федерер се прошетаа до четврт-финале

Шпанскиот ас, моментно водечки на АТП листата, за 63 минути го „реши“ Фабио Фоњини со 6:3, 6:1 за 14 триумф во низа и нареден дуел против Бугаринот Григор Димитров. Швајцарецот, пак, остана 60 минути на централниот терен во Шангај колку што му требаа за елиминација на Александар Долгополов од Украина со 6:4, 6:2

Атлетика, Дијамантска лига: Манјонга и Џексон со рекорди во Шангај

Јужноафриканецот Манјонга победи во скок во далечина со прескокнати 8,61 метри, Американеот Бершон Џексон најбрз на 400 метри со пречки со време 48,63 секунди, Елејн Томпсон од Јамајка со најдобар резултат во сезоната на 100 метри (10,78 сек.)