Бразил и Колумбија во пријателски меч во чест на Шапекоенсе

Прва опција е „Маракана“ во Рио де Жанеиро, втора е „Конда арена“ во Шапеко. Мечот е договорен кон средината на јануари, целиот приход ќе оди за семејствата на жртвите во авионската несреќа во близина на Меделин

Сега и КОНМЕБОЛ потврди: Трофејот во Копа Судамерикана за Шапекоенсе

Бразилскиот клуб требаше да игра во финалето против Атлетико Насионал, но авионот со кој патуваше се урна во близина на Меделин и во несреќата загинаа 19 фудбалери. Противникот веднаш најави дека се повлекува од настап и поведе иницијатива за административно доделување на пехарот за екипата од Шапеко

Шапекоенсе се врати дома

Транспортните авиони од типот „Херкулес“ беа дочекани со огномет додека го надлетуваа градот на југот на Бразил и пристапуваа кон дождовната писта на аеродромот во Шапеко

Екс политичар и бизнисмен од Венецуела бил газда на урнатиот авион

Леталото со фудбалери и новинари било единствено исправно од трите со кои оперирала авиокомпанијата „Ламија“. Дозвола за летање во Боливија добила во јануари оваа година и била во сопственост на пилотот на кобниот лет и на поранешен капетан на оружените сили во земјата

ПСЖ ќе издвои 40 милиони евра за Шапекоенсе

Јужноамериканската федерација (КОНМЕБОЛ) најави учество на клубот во Копа Либертародес и во Суперкупот наредната сезона, сите екипи од бразилската Серија А ќе испратат по тројца играчи на безплатна позајмица