ВТА Мастерс: Слоун Стивенс го запоседна тронот во Мајами

Американката во финалето на Мастерсот во Мајами ја совлада Јелена Остапенко од Летонија со 7:6, 6:1 за нешто повеќе од еден час игра пришто што имаше голема помош од грешките на актуелната освојувачка на Ролан Гарос

Од 957 место до гренслем трофеј: Слоун Стивенс го освои Ју-Ес опен

Девојката од Флорида во сеамериканското финале во Њујорк, прво од 2002 година (сестрите Вилијамс), ја порази сонародничката Медисон Киз со 6:3, 6:0 за прва гренслем титула во нејзината кариера, но и за испишување на една од најубавите спортски приказни во 2017 година

Женско финале на Ју-Ес опен: Киз и Стивенс по прва гренслем титула

Стивенс во полуфиналето ја елиминира искусната Венус Вилијамс со 6:1, 0:6, 7:5, а Киз за 68 минути ја совлада Коко Вандевеј со 6:1, 6:2. Вечерва на гренслем програмата во Њујорк и машките полуфинални дуели Андерсон - Карено Буста и Надал - Дел Потро