По две години во Кривичниот суд: Нов почеток на случајот „ТНТ“ со докази на ЈО

Со прикажување снимка од надзорна расправа во Собранието на Северна Македонија и презентирање докази од обвинителството, а селектирани од одбраната, денеска во Кривичниот суд започна судењето за предметот „ТНТ“ кој се однесува на уривањето на „Космос“ на бизнисменот Фијат Цановски. Случајот стартува од почеток поради промена на една поротничка во судечкиот совет

Неизвесно е наредното рочиште за „ТНТ“: Адвокатот Страшевски ќе оди на одмор

Со ова, како што велат од Основниот Кривичен суд, се прават обиди за одолговлекување на главната расправа на случајот против поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски што е закажана на 13 јануари

Случај „ТНТ“: Тони Трајковски не дојден на рочиште оти синоќа бил нападнат

Судијата Огнен Ставрев го контактирал докторот, кој му рекол дека е во добра општа состојба и е на пат кон дома. Притоа Ставрев даде рок од еден час за ексградоначалникот на Гази Баба да се појави во Кривичниот суд, бидејќи во спротивно ќе биде стражарно приведен

Случај „ТНТ“: Казни по 2.000 евра за тројца адвокати поради отсуство на судењето

Паричните казни се изречени за адвокатите Боро Тасевски, Мерџан Даути и Дончо Наков за грубо навредување на Судот и одолговлекување на постапката на денешното рочиште за случајот кој се однесува на уривање на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цаноски