Франција на нозе: По падот на Бастилја, се слави и падот на Хрватска

Преку 90.000 парижани се собраа под отворено небо за време на мечот за трофејот во Москва додека Ајфеловата кула беше затворена за посетители. Властите притоа распоредија 110.000 полицајци низ цела Франција и апелираа дека безбедноста зависи и од нивното однесување, а не само од припадниците на безбедносните служби

Ритуалите на Далиќ: Не јаде и не користи мобилен на ден на меч

Хрватскиот селектор го доведе националниот тим до работ на фудбалска бесмртност. На сцена стапи тивко, без помпа, но и со голема доза на скептичност во јавноста во поглед на неговиот капацитет за справување на карактерите на „коцкестите“ ѕвездички. Со настапите на СП во Русија ја зацементира својата позиција на клупата

Преживеа нов „руски рулет“: Хрватска на пенали до полуфинале (Видео)

„Коцкестата“ репрезентација по цели две децении ќе игра полуфинале на Светско првенство по подоброто изведување на удари од белата точка во дуелот со Русија. Избраниците на Златко Далиќ во среда (20 ч.) на стадионот „Лужники“ во Москва на мегдан со Англија за место во големото финале на 15 јули

Бразил си оди дома: Белгија против Франција по финале на СП (Видео)

„Црвените ѓаволи“ во четврт-финалето ги елиминираа „кариоките“ со 2:1, „триколорите“, пак, со 2:0 го добија мечот со Уругвај. За утре се закажани и преостанатите две четвртфинални пресметки на турнирот во Русија. Од 16 часот на „Космос арена“ во Самара ќе играат Шведска и Англија, четири часа подоцна на стадионот „Фишт“ во Сочи ќе се судрат Русија и Хрватска