СП во ракомет (У21): Македонија со пресврт до победа над Русија

„Црвено-жолтите“ во рамки на групата Ц ја совладаа младата „зборнаја“ со 29:22. Најефикасен беше Арсеновски со седум гола, Кузмановски постигна шест, Јагуриноски пет, а Талески четири. Одличен беше и голманот Томовски кој забележа 11 интервенции. Нареден ривал е селекцијата на Буркина Фасо во четврток од 21 часот

Италија: Почина авторот на мундијалскиот пехар

Италијанскиот скулптор Силвио Газанига зад себе остави бесмртно дело - пехарот наменет за најдобрата репрезентација на СП во фудбал со кој победи на конкурсот на ФИФА во 1971 година меѓу 52 други идејни решенија