Став на КОНМЕБОЛ: Против сме на идејата за Светско фудбалско првенство на секои две години

Фудбалската конфедерација на Јужна Америка (КОНМЕБОЛ) е против идејата за Светско првенство на секои две години. Нема причина, предност или оправдување за промените што се предложени...

Порталот„Слободен Печат“ под назнака „ексклузивно“ објави анкета на „Брима“ за тоа кој има најголеми шанси на изборите

На прашањето „За кандидат на која политичка партија би гласале за градоначалник на вашата општина на претстојните локални избори?“- 19,8% би гласале за кандидат на СДСМ,...

Клупско СП во фудбал: Прва титула за Ливерпул, вкупно 47 во клупската историја

Европскиот првак Ливерпул го победи јужноамериканскиот фудбалски владетел Фламенго со 1:0, во финалето на Светското клупско првенство што се одржа во Катар. Стрелец на единствениот гол беше Роберто Фирмињо во 99 минута од средба, откако основниот дел заврши без голови

СП водени спортови во Гвангжу: Две лица загинаа, десетина се повредени

Забава во ноќен клуб во кој се славеше освоеното злато на американскиот женски ватерполо тим се претвори во трагедија. Во пад на галерија во локалот загинаа двајца Корејци и повредени се десетина странски државјани меѓу кои осум спортиси, сите репрезентативци на своите земји. Според полициски извори, тројца од нив се Американци, двајца од Нов Зеланд и по еден Холанѓанец, Бразилец и Италијанец

Инфантино со порака до фудбалерите: Ако играте Суперлига, нема СП

Покрај мундијалите, првиот човек на ФИФА најави можност за исклучување и од ЕП и од националните шампионати во случај на формирање на сопствено натпреварување на најбогатите клубови на стариот континент

СП во одбојка (ж): Прва шампионска титула за Србија

До премиерната титула во историјата, националниот тим на северниот сосед стигна по триумфот над Италија со 3:2 (по сетови: 21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12) во финалето на мундијалот во Јапонија. Бронзениот медал за селекцијата на Кина која беше подобра од Холандија со 3:0 (по сетови: 25:22, 25:19, 25:14)