(ФОТО) Пендаровски од Брдо-Бриони: На Западен Балкан му треба пристап до ЕУ механизмите за справување со економската криза

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брдо кај Крањ учествуваше на 11. состанок на лидерите на земјите учеснички во процесот Брдо-Бриони, на кој се дискутираше за актуелните...

Пендаровски од „Охридско лето“: Од уметност на живеење денес дојдовме до уметност на преживување

 „Најтрагично е што стануваме имуни на туѓото страдање и на туѓата болка, а сочувството и солидарноста исчезнуваат од нашите животи како реликти на некое минато време....

Пендаровски изгуби од Апасиев

Впечаток од вчерашната претседателска тирада е дека шефот на државата Стево Пендаровски го изедначи резултатот со брзиот на тастатура Димитар Апасиев. Но после оваа рафална средба...

Зеленски му возврати на Пендаровски: Време е ЕУ да донесе важни политички одлуки

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, упати писмо до претседателот Стево Пендаровски, заблагодарувајќи му се на поддршката за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и нејзината европска...

Пендаровски до партиите: Никој не е вечно на власт, отворете ги изборните листи

Лично сметам дека намалувањето на бројот на изборните единици со непостоечки или минимален изборниот праг, како и отворените листи, имаат потенцијал да ја збогатат парламентарната дебата...

Пендаровски го осуди нападот на Украина, денеска во 14 часот ќе заседава Советот за безбедност

Изразувам силна осуда за воените дејствија кои Русија ги презема над Украина, што неизбежно ќе водат кон ненадоместлива загуба на човечки животи и материјална штета. Инвазијата...