Џафери побара обезбедувањето да го отстрани Ѓорчев од говорница

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев денеска во Собранието излезе на говорница без да добие дозвола од претседателот на Собранието Талат Џафери. По неколку предупредувања, Џафери нареди...

Лидерите со честитки по повод Рамазан

Лидерите на земјава по повод Рамазанските пости упатија честитки преку медиумите до сите граѓани од исламска вероисповед. Претседателот Ѓорге Иванов упати честитка до поглаварот на Исламската...

Џафери закажа координација на парламентарните групи во понеделник

Претседателот на собранието Талат Џафери за понеделник закажа координативна средба меѓу претставниците на сите парламентарни партии. Една од темите на разговор меѓу координаторите на парламентарните групи...

Џафери очекува мирен премин на власта и брзо формирање на влада

Претседателот на Собранието,Талат Џафери денес остварил работна средба со Карен Пирс,политички директор во Министерството за Надворешни работи на Обединетото Кралство на Велика Британија. Пирс му го честитала...