Нова уредба на талибанците: Бутиците во Авганистан да ги „обезглават“ куклите во излозите

Талибанските власти во западната авганистанска провинција Херат им наредија на продавниците за облека да ги отстранат главите од куклите од излозите, тврдејќи дека се антиисламски. Провинцискиот...

Роаминг како од дома: ЕУ се договори за продолжување на Уредбата за роаминг до 2032 година

Преговарачите на државите членки и Европскиот парламент денеска постигнаа договор за новата Уредба за роаминг, што го продолжува сегашниот систем за користење на мобилни телефони во...

Владата донесе Уредба за изборите: Во кампања од 24 јуни, на гласање до 21 часот

На 13 јули (понеделник), според Уредбата, ќе гласаат лицата во домашен карантин поради позитивен тест на Ковид-19 и лицата на кои им е одредена мерка самоизолација со решение од Државен санитарен и здравствен инспекторат, а ден подоцна и немоќните и хронично болни лица.

Бектеши: Уредба за платежните картички најдоцна до утре, за ваучерите до понеделник

Министерот за економија на денешната прес-конференција информира дека угостителските објекти со тераси ќе работат со 20 часот. За екстра лесното гориво, како што рече, сè уште нема донесено одлука и најави жалба на одлуката на Управниот суд за Иловица

„Макпетрол“ со поддршка за зголемената акциза на нафтата, но и со прашања до Владата

Поддршка на владината одлука за покачување на акцизата на нафтените деривати, како една од пакетот антикризни мерки за стабилизирање на буџетот на државата, изразија од нафтената...

Бектеши: Маркетите да имаат редарска служба, глобите за непочитување до 2.000 евра

Министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната прес-конференција информира дека Владата на вчерашната седница донесе уредба за примена на Законот за трговија со која се поставува...