Холандскиот суд бара доживотен затвор за осомничените за уривање на авионот на „Малезија ерлајнс“

Холандското обвинителство побара доживотна казна затвор за четворицата осомничени за соборување на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ во 2014 година над источна Украина. Рускиот министер за...

Експлозија на гас на Сицилија: Еден загинат и осум исчезнати лица во неколку урнати згради

Најмалку едно лице загина откако поради истекување на гас дојде до експлозија што предизвика уривање на неколку згради на Сицилија, соопштија утринава италијанските служби за итни...

Градоначалникот на Охрид до газдите на диви плажи: Повеќе нема да бидете над законите

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески најостро ги отфрли тврдењата на поранешените концесионери на плажите дека не добиле известување за отстранување на бесправно поставената опрема и објекти,...